10 Eylül 2015 Perşembe

Sayfamızda çöl tozu nedir?, toz bulutu nedir, toz bulutu, toz bulutu nasıl oluşur?, toz bulutu nedir?, toz bulutu ne zaman bitecek, toz ve insana etkileri sorularına cevap araya bilirsiniz.


TOZ BULUTU NEDİR?


toz bulutu nedir?


ÇÖL TOZLARININ İNSAN, ÇEVRE VE BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Çöllerde gün içindeki sıcaklık farkı çok fazladır. Sıcaklık farkından dolayı rüzgarlar oluşur ve çöldeki bitki, mantar, hayvan, çalı kalıntıları ve küçük parçacıklar halinde bulunan toprağı atmosfere taşır. Rüzgar vasıtası ile atmosferde dağılır. Bunlardan  bir kısmı her yıl belirli aralıklarla çöllerden ülkemize toz taşınımı halinde gelir. Özellikle ilkbaharda Mart, Nisan, Mayıs aylarında en fazla olmak üzere yıllık ortalama 20 milyon ton toz yaş veya toz parçacığı olarak ülkemize taşınmaktadır.

Son yıllarda bilim insanlarının yaptığı çalışmalar ülkemize yakın çevresinde bulunan başta Sahra çölü olmak üzere Suriye ve Arabistan çöllerinden rüzgârlar vasıtasıyla her yıl 20 milyon ton toz taşınımının gerçekleştiğini ortaya çıkarmıştır. Rüzgârlar vasıtasıyla çöllerden kalkarak atmosfere karışan boyutları zerre büyüklüğündeki ince toz partikülleri atmosferik taşınım ile çok uzak bölgelere kadar taşınmaktadır. Aynı zamanda çökeldiği ortamlarda insanlar ve diğer canlılar  üzerinde çeşitli etkiler bırakmaktadır. Bütün bunlar çöllerin önemsiz kum yığınlarından ibaret alanlar olmadığını doğal sistemler içerisinde önemli olumlu veya olumsuz işlevler gördüğünü ortaya koymaktadır. Çöl tozları, hanımlarının kabusu olduğu gibi insanların migren, astım gibi bazı rahatsızlıklarını tetiklerken solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 Bunun yanında ulaşım, turizm gibi ekonomik faaliyetlerin aksamasına günlük hayatın zorlaşmasına ve soluduğumuz havanın kalitesinin düşmesine de neden olmaktadır. Bitkiler üzerine kuru veya yağışlarla yaş olarak çökelen çöl tozları içerisinde barındırdığı demir, alüminyum gibi minerallerle bitkilerin gelişimini hızlandırdığı kültür bitkilerinin verimini artırdığı gibi bitkilerin yaprak yüzeylerini kaplayarak, gözenekleri tıkayarak fotosentez ve solunum yapmalarını da engelleyebilmektedir. Bu yönüyle çöl tozları bitkiler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

çöl tozu nedir?, toz bulutu, toz bulutu,toz bulutu nasıl oluşur?, toz bulutu nedir?, toz bulutu ne zaman bitecek, 

0 yorum:

Yorum Gönder