2 Ekim 2017 Pazartesi

kas nedir, kas nedir kısaca, kas nedir görevleri nelerdir,  kasların çeşitleri nelerdir, kas nedir ne işe yarar, kas nedir özellikleri nelerdir, kas ne demek, kas hakkında bilgi

Kas Nedir Görevleri Nelerdir?

Kas nedir ?
Kas vücuda şekil veren, iskelet ve iç organların doğru hareket etmesini sağlayan yapılardır. Kaslar liflerin bir araya gelerek oluşturdukları demetlerdir. En önemli özelliği ise kemikleri birbirine bağlayan ve oldukça sağlam olmasını sağlayan güçlü yapıya sahiplerdir. Kaslarımız iskeletin dış kısmını örterler. Vücuda şekil verir. Aynı zaman da soluk alıp verilmesinde destek sağlar. Kaslar yürümeyi, koşmayı, parmakları rahat hareket ettirebilmeyi ve yazı yazmayı, bacak ve kol hareketlerini kullanmayı sağlarlar. Gün içinde yapılabilecek tüm vücut hareketlerinde, eklemler ve kemiklerle birlikte hareket etmemiz sağlarlar.

Kas Çeşitleri Nelerdir?

3 ana tip kas vardır.; iskelet kasları, düz kaslar ve kalp kası. 

İskelet kasları (çizgili kaslar,istemli kaslar)

İskelet etrafında bulunan, hareketi sağlayan ve istemli olarak hareket ettirdiğimiz kaslardır. Bu kaslar, tüm kas boyunca uzayan çok sayıda liften oluşmuştur. Bu lifler de miyofibrillerden meydana gelir. Her miyofibrilde ise yanyana uzayan aktin ve miyozin filamentleri bulunur. Bu filamentler, dizilişlerinden dolayı bir koyu bir açık bölge oluşturarak miyofibrilin enine çizgili görünmesini sağlarlar.
Yüz ve mimik kasları, gövdede bulunan kol kasları, kaburgalar arası kaslar, kol ve bacak kasları isteğimize bağlı olarak hareket ettirebildiğimiz kaslardır.

Kasların Görevleri Nelerdir?

Kaslar, çeşitli organların veya vücudun tamamının hareketini sağlar. Duruş ve hareketten sorumlu olan iskeletin üzerindeki kaslar, kemiklere bağlıdır ve eklemlerin etrafında toplanan kaslar birbirlerine zıt yönlerde hareket ederler.

Vücutta madde taşınmasını sağlarlar.

 Kalp kası, kan basıncını ayarlar ve kanı tüm vücuda pompalar.

Düz kaslar, sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerinin hareketini sağlar.

İskelet kası lenf akımına yardımcı olur.

Kemiklerin etrafında bulunan iskelet kasları hareketle beraber, vücut şeklinin oluşmasını sağlarlar.

Kaslar ısı üretiminde görev alırlar. İskelet kası bir iş yaptığı zaman aynı zamanda ısı üretir. Vücut ısısının yaklaşık %85’i kas kontraksiyonundan meydana gelir.


Kasların yapısı ve görevleri nelerdir ? Vücudumuza şekil veren iskelet ve iç organların hareket etmesini sağlayan kaslarımızın özellikleri nelerdir?

0 yorum:

Yorum Gönderme