8 Kasım 2017 Çarşamba

Sayfamızda bir zamanların yaklaşık 20-25 yıl öncesinin efsanevi çocuk oyunlarından biri olan gazoz kapağı oyunu, gazoz kapağı oyunu ile ilgili bilgiler, gazoz kapağı oyunu kaç kişi ile oynanır, gazoz kapağı oyunu nasıl oynanır vb bilgiler yer almaktadır.

Gazoz Kapağı Oyunu


 Oyunlar çocukların gelişimi için çok önemlidir. Şartlar değiştikçe bir çok çocuk oyunu da değişmektedir. Yani her dönemin çocuk oyunu ise farklıdır. Zamanla çocuk oyunları değişse de birlikte oynanan oyunların tadı hep aynıdır ve ileride güzel birer anı olarak hatırlanır. Şimdilerde pek kimse tarafından bilinmeyen, ama 40 yaş üzeri insanların hatırlayacağı bir oyun olan gazoz kapağı oyunu ( Eskilerde gazoz kapaklarını temin etmekte gerçekten zordu)  gazoz kapağı oyunu hafızalarda yer alan güzel oyunlardan sadece birisidir


Eskiden insanlar Gazoz kapağı oyunu gazoz kapakları ile oynanırdı. Çocuklar bir daire  çizerlerdi ve gazoz kapaklarını da bu dairenin  içine bir bir dizerlerdi ve ellerindeki düz ve oval bir taş yadaa mermerle gazoz kapaklarını çemberin dışına sürüklemeye  çalışırlardı.

Gazoz Kapağı Oyunu Kaç Kişi İle Oynanır?Gazoz kapağı oyunu en az 2 kişi ile oynanabilmektedir. Bununla birlikte oyuncu sayısı ne kadar fazla olursa o oyun daha zevkli hale gelmektedir.


Gazoz Kapağı Oyunu Oynanması İçin Nasıl Bir Alan Gerekli? Bu Alanın Özellikleri Nelerdir?


Gazoz kapağı oyunun oynanabilmesi için gereken alan eskilerde sokakta şimdilerde oyun alanlarında.
Çocuklar tarafından dikkat edilen en büyük özellik, gazoz kapaklarının dizileceği alanın düz olmasıdır. Ne kadar düz bir alan olursa o kadar iyidir. Bu nedenle genelde gazoz kapağı oyunu için çocuklar yolları ve sokakları tercih etmişlerdir. Gazoz kapaklarının dizilmesine başlanacak yer için bir belirteç seçilir. Bir ağaç, çubuk, direk vb.Gazoz Kapağı Oyunu Oynanması İçin Gereken Araç Gereçler Nelerdir?


Gazoz kapağı oyununun oynanabilmesi için katılımcıların her birinin gazoz kapaklarının olması gerekir. Ayrıca her bir katılımcı çocuğun bir de mermer taşı olmalıdır. Bu mermer taş ile dizilen gazoz kapaklarına atış yapılacaktır. Yalnızca mermer taş ve gazoz kapağı oyunun oynanabilmesi için yeterlidir. Buradaki en önemli nokta ise, her bir gazoz kapağının farklı değerlere sahip olmasıdır. Az bulunan, pek fazla katılımcıda bulunmayan gazoz kapakları daha değerli olarak kabul edilmektedir. Hemen herkeste bulunan gazoz kapaklarının ise daha az değerli olduğu varsayılmıştır. Bazı kapaklar 1 kapak değerinde olurken, bazıları 5, bazıları ise 10 kapak değerinde görülmektedir. Hatta kimsede bulunmayan bir gazoz kapağının değerinin 500 kapağa kadar çıktığı görülmüştür.

Gazoz Kapağı Oyunu Başlaması ve Oynanması


Gazoz kapağı oyununa başlarken oyunun “kaçlık” olduğu çocuklar tarafından belirlenir. Bu belirlemeye göre gazoz kapakları katılımcı çocuklar tarafından belirlenen bir noktadan aşağı doğru sırası üzerine dizilir. Oyun kaçlık oynanıyorsa ve kaç katılımcı çocuk varsa gazoz kapaklarının boyu ona göre uzar gider.


Çocuklar tarafından belirlenen oyuna önce başlama yöntemi; ellerdeki mermer taşların sırası ile gazoz kapaklarının yanından fırlatılmasıdır. Mermer taşı en uzağa giden kişi oyuna ilk başlama hakkına sahip olacaktır.

İlk taşı atma hakkına sahip olan çocuk bu hakkında gazoz kapaklarını vurmayı beceremezse sıra diğer arkadaşına geçer. Bu şekilde bütün katılımcılar sırası ile atış yapma hakkına sahiptir. İlk atış yapan çocuğun avantajı ise daha fazla kapak bulunan durumda atış yapmasıdır.

Oyunda Ulaşılmaya Çalışılan Amaç Nedir?

Gazoz kapağı oyununda ulaşılmaya çalışılan amaç gazoz kapaklarından en fazlasını vurmak ve bunları elde etmektir. Vurulan gazoz kapakları arasında az bulunan kapaklar varsa bu durum çocuklar için daha da sevindirici karşılanır. Oyundaki her bir çocuk arkadaşlarının gazoz kapaklarını kendisi kazanmaya çalışır.

çocuk oyunları, gazoz kapağı oyunu, gazoz kapağı oyunu ile ilgili bilgiler, gazoz kapağı oyunu kaç kişi ile oynanır, gazoz kapağı oyunu nasıl oynanır, yayınımıza sizlerde yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönderme