30 Aralık 2017 Cumartesi

Sayfamızda Ramazan bayramı 2018, Ramazan Bayramı 2018 ne zaman, Ramazan Bayramı tarihi 2018, Ramazan Bayramı 2018 tarihi ne zaman, Ramazan Bayramı kaç gün, 2018 Ramazan Bayramı ne zaman hangi tarihte sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

RAMAZAN BAYRAMI 2018 NE ZAMAN?

2018 Ramazan ayı, bu sene 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. İlk teravih namazı 15 Mayıs Salı akşamı kılınacak ve salıyı çarşambaya bağlayan gece ilk sahur yapılacak.

Ramazan Bayramı 2018 ne zaman?


2018 Ramazan Bayramı ise, 15 Haziran Cuma, 16 Haziran Cumartesi ve 17 Haziran Pazar günlerine denk geliyor. 14 Haziran 2018 Perşembe günü ise Arefe günü olacak. Bayramın ilk günü Cuma denk geldiği için çalışanlar fazladan sadece 2 gün tatil yapabiliyor.

Bu sene ilk oruç 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacak. Müslümanlar 15 Mayıs Salı gününü 16 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece ilk sahuru yapacak ilk teravih kılacak. Ramazan Bayramı İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arefedir. Ramazan ayı, Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "On Bir Ayın Sultanı" denilmiştir. Ramazan'ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. "Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için“ denilir ve namaza durulur. Bu arada Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

RAMAZAN BAYRAMI 2018 


Ramazan Bayramı İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arefedir.

Not Ramazan Bayramının 1. günü oruç tutulamaz.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Sayfamızda Ramazan bayramı 2018, Ramazan Bayramı 2018 ne zaman, Ramazan Bayramı tarihi 2018, Ramazan Bayramı 2018 tarihi ne zaman yayınımız umarız faydalı olmuştur. Hayırlı bayramlar....

0 yorum:

Yorum Gönder