2 Şubat 2019 Cumartesi

Fesleğen Nedir?

Bitki ballıbabagiller familyasından, Akdeniz ülkelerinde yetişen, yaprakları güzel kokulu, beyaz veya pembe çiçekli, bir yıllık ve otsu bir süs bitkisidir.

fesleğen


Fesleğen diğer adı ile yani reyhan olarak da anılır, özellikle Anadolu’da bu şekilde isimlendirilir. “Dağlar kızı Reyhan” türküsünden anlaşıldığı gibi bu güzel kokulu bitki özel isim olarak da kullanılmaktadır. Bazı kaynaklarda fesleğen ile reyhanın bire bir aynı bitki olmadığı, reyhanın fesleğen çeşitleri arasında bir bitki olduğu söylenmektedir. Reyhan ve fesleğenin ikisi de Lamiaceae (ballıbabagiller) familyası, Ocimum cinsindendir; ikisi arasında çok az fark vardır ve birbirlerinin yerine kullanılırlar.
Fesleğen ılıman bölgelerde ve yılda bir kez çıkar. Bu bitkinin ana yurdunun Güney Asya olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde fesleğen Akdeniz havzasında bulunan bölgelerde yetişir, Türkiye’de ise yetişmesi için en uygun koşullar Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde bulunur.Frenk fesleğeni  olarak da bilinir. Nanegillerden tropik kökenli bir ot. 


Domatesle mükemmel bir uyumu vardır. Patlıcan ve biberli yemeklerle de önerilir. Sarımsakla birleştiğinde biberli bir tat kazanır. 

FESLEĞENİN FAYDALARI

Fesleğen bağırsak ve sindirim sisteminizi düzenler; şişkinlik, mide krampı ve sindirim problemlerini gidermede yardımcı olduğundan bu organlardaki problemlerin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Balgam, gaz ve idrar söktürücü olarak bilinir.

Baş ağrısı ve spazmlara iyi gelir.

Bakterilere karşı koruyucudur.

Enerji verir, kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca iştah açıcıdır.

Sakinleştirici bir bitkidir.

Yapraklardan yapılan fesleğen çayı yaz sıcaklarında iyi bir çözüm olarak kullanılır. Fakat çeşitli kaynaklarda fesleğen çayını kanser hastalarının ve hamilelerin tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarılar bulunmaktadır. Ayrıca kanı sulandırdığı için fesleğen çayının fazla kullanımı bazı sağlık problemlerine yol açabilecektir.

Not: Bu yazı fesleğen otu, Fesleğen Nedir?, Fesleğen diğer adı, Ocimum cinsi, FESLEĞENİN FAYDALARI, fesleğen nerelerde kullanılır, fesleğen faydaları, fesleğen nasıl kullanılır ile ilgilidir.

0 yorum:

Yorum Gönderme