4 Şubat 2019 Pazartesi

KEKİK NEDİR? Faydaları Nelerdir?

Thymus vulgaris olarak bilinen kekik, tıbbi ve mutfak alanlarımızın dışında rahatsızlıklarımız için tedavi olarak kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Kekik uçucu yağlar, mineraller, yararlı fenoller açısından oldukça zengin bir bitkidir. Sadece yemeklerimize lezzet katmak için kullanmak bir kenara dursun kekik çayı, bu kadar zenginliğin yanında bizler için tüketeceğimiz sağlıklı bir içecek seçimidir.


Kekik Nerelerde Kullanılır?

Kekik : Etlerde, ızgaralarda, sebzelerde ve balıklarda kullanılır. Özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol kullanılır. 

Antiseptik ve tonik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemimizi destekler. Özellikle bronşit ve akciğer zarı iltihabı gibi hastalıklara karşı etkilidir.kekik nedir

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yolu Hastalıklarını Hafifletir

Kekik çayı, öksürüğe ve boğaz ağrılarına savaş açan bir özelliğe sahiptir. Yapılmış olan modern çalışmalarda kekiğin öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolları problemleri yaşayan kişilerde rahatlatıcı etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Solunum sisteminizi etkileyen diğer kış hastalıklarından mustaripseniz kekik çayını mutlaka için. İyileştirici etkisini mutlaka fark edeceksiniz.

Erken Yaşlanmayı Engeller

Kekik çayının yaşlanmaya karşı bir iksir olduğunu söylersek abartmış olmayız.  Kekik çayı, içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar ve yüksek flavonoidler sayesinde hücresel fonksiyonları muhafaza eder. (Flavonoidler bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi parlak renkleri verir ve insan vücudunda antioksidan işlevi yürütür.) Hücre ve organlarda meydana gelen erken yaşlanma belirtilerini önler.

Kekik Çayı PMS Belirtilerini Azaltır

Kadınların sancılı rüyası olan regl dönemleri yaklaşıldıkça ortaya çıkan tipik semptomlar, kekik çayı ile hafifletilebilir. Çay, bu süre içerisinde tüketildiğinde kramplarınızı azaltacaktır.

Sindirime Yardımcı Olur

Kekik çayı sağlıklı bir sindirimi destekler. Gaz, şişkinlik gibi durumları rahatlatmak için bitkisel bir yöntemdir.

"Profesyoneller için Aromaterapi" araştırmaları gereğince, kekiğin içerdiği fenoller bir antispazmodik olarak görev görmektedir.

Kekik Çayı Ağız Gargası

Sıklıkla ağız kokusu problemi yaşıyorsanız, bu durumdan kurtulmak için kekik çayı tüketebilirsiniz. Koku giderici etkisi nedeniyle hijyen ürünlerinde kekik bileşenleri, sıklıkla kullanılmaktadır.

İyi Ruh Hali

Kekik çayı tüketmek beyin aktivitelerinizi düzenleyecektir. Enerji seviyenizi çoğaltacak ve iyi hissederek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Düşük Olan Kan Basın Kekik çayının günde en az bir kez içilmesi kan basıncını düzenler. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'nın ılıman bölgelerine özgü olan kekik, arterlerin ve damarların sağlığı için iyileştirici etkiye sahiptir.

0 yorum:

Yorum Gönderme