14 Kasım 2019 Perşembe

Patlıcan  Kebap Antep Usulü


patlıcan kebap

Gerekli Malzemeler :

1 kilogram patlıcan (uzun )
Bir kilogram orta yağlı kıyma ( iki kere çekilmiş olursa daha güzel olur. Yağsız kıymadan yapılırsa köfteler çok kuru ve yemekte lezzetsiz oluyor. )
Yarım kilogram köy biberi
1 kilogram domates
Yarım demet maydanoz
Baharat olarak ise
Kırmızı toz biber ,pul biber, kekik ve karabiber kullanacağız ( ölçü vermiyorum kendinize göre ayarlayınız )
Patlıcanları 3-4 cm kalınlığında tekerlek biçiminde doğruyoruz. Su içerisine biraz tuz atıyoruz   ve doğradığımız patlıcanları koyup biraz bekletiyoruz. Patlıcanlarda acılık varsa bu yolla gidecektir.
Biberlerin çekirdeklerini çıkartıyoruz ve uzunlamasına 4 e ayırıyoruz. Domatesleri de aynı şekilde 4 parçaya bölüyoruz. Antep kebabının sebzeleri hazırdır.

Köftenin yapılışı

Gerçek bir lezzet istiyorsak koyun kıyması kullanmamız gerekir . Dana kıymasının içine bir miktar kuyruk yağı katarak da olabilir .
Kıymayı bir kaba alıyoruz. İçine bir tane domates rendeliyoruz. Maydanozları ince ince kıyarak ekliyoruz.Baharatlarını ve tuzunu kattıktan sonra yoğurma işlemine geçebiliriz. Yemeğim biraz acılı olsun istiyorsanız kırmızı biberin dozunu biraz arttırabilirsiniz.
Güzelce yoğurduktan sonra tepsiyi önümüze alıp ilk sırayı dizmeye başlayabiliriz. İlk önce patlıcan dilimini elimize alıp aynı büyüklükte köfte ile sırt sırta diziyoruz.İki sıra patlıcan dizdikten sonra bir sıra da domatesli köfte için aynı işlemi yapıyoruz. Sonra tekrar patlıcan.Ortaya da köfte. Dizme işlemi sonra erince biberleri aralarına yerleştiriyoruz.
Sıra geldi pişirmeye
Antep kebabı genellikle mahallede bulunan fırınlarda pişirilir. Fırının koltuk denen yerinde yavaş yavaş pişer. Aksi takdirde patlıcanın dışı çabucak yanar.
Evimizdeki  pişireceksek 200 derecede ısıtılmış fırında 30-40 dakika yeterlidir. Üzerini folyo ile kapatırsak patlıcanlar yanmayacaktır.


patlıcan kebap, patlıcan kebap tarifi, patlıcanlı kebap, patlıcanlı kebap tarifi, 

0 yorum:

Yorum Gönder